Bytomskie place. Plac Akademicki

W tak wielkim mieście jak Bytom place oraz skwerki odgrywają bardzo ważną rolę. Plac Akademicki znany jest doskonale mieszkańcom Bytomia. Tu czekają ławeczki, na których można wypocząć oraz fontanna, przy której w cieplejsze dni chętnie spędzają czas dzieci.

 

Wśród budynków widocznych w tym miejscu wyróżnia się okazały gmach Wydziału Stomatologii Śląskiej Akademii Medycznej. Wzniesiony w 1925 roku służył początkowo jako siedziba policji. W pierwszych latach powojennych w budynku tym mieściło się Bytomskie Zjednoczenie Przemysł u Węglowego.

 

Dziś jest to gmach służący przede wszystkim studentom oraz mieszkańcom miasta, którzy mogą tu skorzystać z usług stomatologicznych. Pozostałe kamienice przy placu, pochodzące z lat 1910-1920 prezentują się równie ciekawie. Sam plac jest miejscem stosunkowo młodym.

 

Wytyczony został w 1907 roku, kiedy wraz z rozwojem miasta niezbędne stało się opracowanie nowego planu zabudowy Bytomia. Uwzględniono tu miejsce na miejską zieleń, dzięki czemu mieszkańcy miasta do dziś mogą skorzystać z możliwości wypoczynku na miejskich skwerkach i placykach

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments