Kaszubskie atrakcje. Swarzewo

To niewielka, za to bardzo ciekawa miejscowość, która z pewnością zasługuje na uwagę. Spędzając wczasy w rejonie Władysławowa lub Jastrzębiej Góry, z pewnością warto skorzystać z możliwości odwiedzenia tej wsi. Swarzewo może zaskoczyć swym pięknym położeniem oraz ważnymi zabytkami znajdującymi się na jego terenie.

 

Dlaczego niewielkie Swarzewo jest tak ważne?

 

Bo to jeden z najważniejszych ośrodków pielgrzymkowych, którym mogą się pochwalić Kaszuby. W tej wsi położnej w niewielkiej odległości od Zatoki Puckiej, koniecznie trzeba odwiedzić kościół z końca XIX wieku. Ta neogotycka budowla w swym wnętrzu ukrywa najważniejszy przedmiot kultu, który dla mieszkańców Kaszub ma wyjątkową wartość.

 

To figurka przedstawiająca Matkę Boską, która powstała jeszcze w XV wieku. To dzięki niej Swarzewo stało się ważnym ośrodkiem kultu, a coraz częściej określa się je mianem Kaszubskiej Częstochowy. Warto też podkreślić, że Matka Boska Swarzewska od lat jest znana i szanowana na Kaszubach jako patronka rybaków.
Kościół i znajdująca się w nim gotycka figurka to najważniejsze, ale nie jedyne atrakcje tej wsi. Warto przyjrzeć się dokładniej jej zabudowie, w której dostrzec można sporo zabytkowych chałup. Nie brak wśród nich zabytkowych obiektów, które pochodzą jeszcze z XVIII stulecia. Samo Swarzewo może też zachwycić swym malowniczym położeniem oraz sympatyczną atmosferą. Z tego też względu tak chętnie jest ono odwiedzane przez tych, którzy odwiedzają Kaszuby i kochają wycieczki po ich terenach.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments