Miejskie atrakcje. Zabrze – Maciejów

Jedną z ciekawszych dzielnic dzisiejszego Zabrza jest Maciejów. Osada ta powstała w 1776 roku, zaś nazwę otrzymała na część swego założyciela. Był nim hrabia Maciej Wilczek, znany ze swego wkładu w rozwój zabrzańskiego przemysłu. W XIX wieku prężnie rozwijający się Maciejów uzyskał status samodzielnej gminy. Mimo rozwijającego się przemysłu dość długo była to osada o typowo rolniczym charakterze. W połowie XIX stulecia na terenie osady powstała kopalnia ?Concordia?, dzięki której mieszkańcy Maciejowa mieli zapewnioną pracę.
W 1927 roku Maciejów stał się jedną z dzielnic przyłączonych do miasta Zabrza. Wkrótce na jego terenie zaczęły się intensywne prace budowlane, które miały zapewnić odpowiednią ilość mieszkań dla przybywających do pracy w zabrzańskich zakładach robotników. Powstały więc nowe osiedla robotnicze oraz kościół parafialny, utworzono również Kąpielisko Leśne. Do dnia dzisiejszego kąpielisko to służy mieszkańcom Maciejowa jako miejsce wypoczynku i rekreacji.
Inną atrakcją w tej części Zabrza jest Las Komunalny ?Maciejów?. To jeden z najcenniejszych pod względem przyrodniczym obszar w dorzeczu Bytomki. Las ten jest jednocześnie granicą pomiędzy Zabrzem a sąsiednimi Gliwicami.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments