Wejherowo i jego atrakcje

W pobliżu Zatoki Puckiej, w malowniczej Pradolinie Łeby i Redy, położone jest dobrze znane polskim turystom Wejherowo. Powstanie tego miasta jest związane z ważnym wydarzeniem historycznym, a mianowicie z wyprawą Władysława IV pod Smoleńsk.

 

W wyprawie tej brał udział Jakub Wejher, który w późniejszym czasie został wojewodą malborskim. Wejher złożył sobie obietnicę, że jeśli wyjdzie cało z tej wyprawy, ufunduje na swych ziemiach kościół oraz klasztor. Tak też się stało. Po wyprawie założył miasto, które stało się ważnym ośrodkiem franciszkańskim.

 

Powstała tu również słynna Kalwaria Wejherowska. Warto dodać, że Wejherowo było jedynym prywatnym miastem na Kaszubach, a jego właścicielami byli m. in. Radziwiłłowie oraz Sobiescy. W czasie zaboru pruskiego Wejherowo było ważnym ośrodkiem polskości, zaś tutejsi Kaszubi dzielnie bronili się przed germanizacją.
Obecnie Wejherowo jest miejscowością atrakcyjną dla turystów. Posiada dobre warunki do wypoczynku oraz liczne zabytki, wśród których na uwagę zasługuje tutejszy neogotycki pałac oraz kolegiata Św. Trójcy ? jeden z pierwszych obiektów wybudowanych przez słynnego Jakuba Wejhera. Wielu pielgrzymów przybywa do Wejherowa w celach religijnych, zaś celem licznych pielgrzymek jest słynna Kalwaria Wejherowska.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments