Wokół placu Jana III Sobieskiego w Bytomiu

Plac Jana III Sobieskiego oraz otaczająca go zabudowa stanową bardzo ważne miejsca w życiu mieszkańców Bytomia. Tu, na dawnych błoniach, czeka dziś i Muzeum Górnośląskie, i biblioteka. Ciekawe budynki można też ujrzeć przy ulicach otaczających plac.

Jednym z nich są neogotyckie koszary – budynek z lat 90. XIX wieku, w którym obecnie mieszczą się miejskie urzędy. Innym ważnym, choć nieco zapomnianym już budynkiem jest Dom Polski ?Ul?, w którym w latach 1910-1922 gromadzili się Polacy mieszkający z niemieckim Bytomiu.

 

W pobliżu można zobaczyć dawną siedzibę Starostwa Powiatowego, w której murach mieści się obecnie filia Muzeum Górnośląskiego. Drugi gmach muzealny znajduje się na placu Sobieskiego. Ta budowla powstała w 1930 roku. Było to niemieckie muzeum, które stanowiło konkurencję dla polskiego Muzeum Śląskiego w Katowicach.

 

Dziś w jego murach można zobaczyć stałe wystawy, wśród których największym zainteresowaniem cieszy się kolekcja malarstwa polskiego. W czasie wycieczki po Bytomiu warto też zobaczyć ekspozycję etnograficzną i archeologiczną. Dzięki nim każdy może w ciekawy sposób poszerzyć swą wiedzę na temat Górnego Śląska, jego kultury i przeszłości.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments