Wrocław. Kultura i rekreacja w stolicy Dolnego Śląska

Wrocław jest jednym z tych miast, w których każdy turysta znajdzie dla siebie coś ciekawego. Jedni będą się zachwycać zabudową Starego Miasta, inni ? miejscowymi muzeami, pełnymi bezcennych eksponatów. Są i tacy, dla których najważniejsze są te miejsca, w których można spotkać się z kulturą oraz te miejsca, które sprzyjają wypoczynkowi i rekreacji.
Warto zaznaczyć, że we Wrocławiu zadbano i o kulturę, i rekreację, dzięki czemu miłośnicy galerii i teatru również znajdą dla siebie idealne miejsce w stolicy Dolnego Śląska.
Jednym z największych atutów Wrocławia jest ogromna liczba placówek muzealnych. Są wśród nich zarówno muzea mające charakter ogólnonarodowy, są i nieco mniejsze placówki, których eksponaty związane są bardziej z lokalną tematyką.

Które muzea warto zwiedzić we Wrocławiu?
Godne polecenia jest przede wszystkim Muzeum Narodowe. Mieści się ono w budynku dawnej Rejencji Śląskiej. We wnętrzu tego neorenesansowego gmachu znajdują się cenne dzieła sztuki począwszy od średniowiecza po czasy współczesne. Na szczególną uwagę zasługuje tu bogaty zbiór dzieł śląskich artystów, w tym również spora kolekcja eksponatów związanych ze śląską sztuką sakralną.
Ważnym muzeum jest Muzeum Archidiecezjalne ? jedno z największych muzeów tego typu w całej Polsce. Jego historia rozpoczęła się pod koniec XIX wieku, zaś pierwszą wystawę udostępniono zwiedzającym w 1903 roku. Muzeum to znajduje się na Ostrowie Tumskim, czyli w miejscu, które przez wiele wieków było miejscem zamieszkania biskupów wrocławskich. Dziś, w dawnym domu kapituły, można podziwiać cenne zabytki sztuki sakralnej. Średniowieczne rzeźby i bogata kolekcja szat liturgicznych nie są jedynymi atrakcjami tej placówki. Ciekawą grupę eksponatów stanowią tu również egipskie mumie oraz najstarszy polski dzwon.
W innym budynku pochodzącym z XIX wieku (w dawnej rezydencji królów pruskich) mieści się obecnie kolejna ważna placówka muzealna. To Muzeum Etnograficzne, w którym można ujrzeć szereg przedmiotów obrazujących warunki życia na Dolnym Śląsku w dawnych czasach. Stroje ludowe, dawne meble oraz sprzęty służące dawniej mieszkańcom Wrocławia i okolicy ? to najważniejsze zbiory muzeum.
Ci, który lubią podziwiać kamienie i minerały, koniecznie powinni odwiedzić Muzeum Geologiczno ? Mineralogiczne. Znajdująca się tu kolekcja uważana jest za jedną z najciekawszych najbogatszych w całej Polsce.
Jednym z najciekawszych i najbardziej specyficznych placówek muzealnych na terenie Wrocławia jest Muzeum Sztuki Cmentarnej. Znajduje się ono na żydowskim cmentarzu, który wprawdzie powstał w połowie XIX wieku, jednak można ujrzeć na nim nagrobki o wiele starsze. Te najbardziej wiekowe pochodzą z XIII stulecia i zostały tutaj przeniesione z innych wrocławskich nekropolii. Można znaleźć wśród nich nagrobki będące prawdziwymi dziełami sztuki.
Dla miłośników kultury ważnym miejscem jest biblioteka Ossolińskich, w której zgromadzono wiele cennych starodruków oraz rękopisów. Te najstarsze pochodzą z okresu średniowiecza i datowane są na XII wiek. Wśród cennych eksponatów znajdują się m. in. rękopisy Mikołaja Reja oraz Adama Mickiewicza. To jeden z kilku obiektów, który trafił do Wrocławia z Lwowa. Innymi atrakcjami, które przed wojną można było podziwiać we Lwowie są pomnik Aleksandra Fredry, który zdobi obecnie wrocławski rynek oraz jeden z najbardziej znanych polskich obrazów ? słynna ?Panorama Racławicka?.
To tylko najważniejsze miejsca, w których można spotkać się z wysoką kulturą. Z innych obiektów z pewnością na uwagę zasługuje wrocławska opera oraz liczne galerie sztuki.

Nie brak też we Wrocławiu miejsc sprzyjających rekreacji. Jednym z najbardziej znanych obiektów może być tu wrocławskie ZOO, którego dyrektorami przez wiele lat byli państwo Gucwińscy. To dzięki nim i prowadzonemu przez nich programowi ?Z kamerą wśród zwierząt? wrocławski ogród zoologiczny stał się znany w całym kraju. Warto dodać, że ZOO we Wrocławiu jest jednym z najstarszych ogrodów zoologicznych na ziemiach polskich. Innym miejscem sprzyjającym rekreacji, a zarazem wyjątkowo cennym stanowiskiem dla miejskiej przyrody, jest Ogród Botaniczny, który powstał w początkach XIX wieku. Powstał on w miejscu, w którym wcześniej znajdowały się miejskie fortyfikacje. Do dnia dzisiejszego na terenie ogrodu zgromadzono około 7 tysięcy gatunków roślin z całego świata. Niektóre z nich umieszczone zostały w specjalnych pomieszczeniach, jak kaktusiarnia czy palmiarnia. Jest tu również alpinarium, liczne baseny i akwaria. W pobliżu ogrodu znajduje się Muzeum Przyrodnicze, którego największą atrakcją są wypchane zwierzęta.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments