Atrakcje ziemi słupskiej. Słupsk

Jest najważniejszym miastem ziemi słupskiej, a jego długa historia i wspaniała zabudowa uczyniły zeń częsty cel turystycznych wypraw. Słupsk, który powstał w miejscu wczesnośredniowiecznego grodu obronnego, może zachwycić każdego.
Goszcząc w tym pięknym mieście, koniecznie trzeba wybrać się na Nowy Rynek, którego najwspanialszą ozdobą jest neogotycki ratusz. Ta potężna budowla z czerwonej cegły zachwyca swą neogotycką sylwetką oraz doskonale widoczną z daleka wieżą zegarową. Koniecznie trzeba przyjrzeć się elewacji frontowej tej budowli, na której dostrzec można herby Słupska oraz innych miast: Koszalina, Kołobrzegu, Gdańska i Szczecina. Znalazło się tu nawet miejsce na herb Wrocławia oraz na godło książąt pomorskich. Warto zajrzeć do wnętrza, które ozdobione jest pięknymi malowidłami. Przedstawiają one głównie te wydarzenia, które są związane z miejscowym portem. W pobliżu siedziby władz miejskich zobaczyć można kolejną ciekawą budowlę. To wzniesiony w początkach XX wieku budynek, będący najstarszym w tym mieście domem handlowym.

 

Sąsiaduje z nim jedna z pamiątek po dawnych murach miejskich, czyli Nowa Brama z połowy XIV wieku. W swych dziejach pełniła ona różne funkcje, będąc m. in. więzieniem oraz domem pracy przymusowej. Obecnie w jej zabytkowych murach ma swą siedzibę Galeria Sztuki Współczesnej. Zachowała się i inna brama ? Brama Młyńska, która znajduje się w pobliżu zamku. Inną pamiątką po średniowiecznych umocnieniach miejskich jest Baszta Czarownic, w której jeszcze w XVII wieku więziono kobiety podejrzane o czary. Dziś mieści się tu Biuro Wystaw Artystycznych, a turyści mogą tu odwiedzać czasowe wystawy.
Cennym zabytkiem sakralnym Słupska jest gotycka bazylika, która powstała w połowie XIV wieku. W jej wnętrzu wyróżnia się piękne sklepienie oraz ciekawe wsporniki prezbiterium. We wnętrzu tej świątyni można ujrzeć wiele ciekawych zabytków, w tym rzeźby z XVI stulecia. Innym ciekawym zabytkiem sakralnym jest dawna kaplica szpitalna, którą zbudowano w XV wieku w stylu późnego gotyku.
Zabytkiem, którego nie można pominąć podczas wizyty w Słupsku, jest Zamek Książąt Pomorskich. Turyści zaglądają tu chętnie, bo i sama budowla jest ciekawa, i urządzona w niej wystawa również zasługuje na uznanie. Odbudowany w latach 50. XX wieku zamek służy obecnie jako Muzeum Pomorza Środkowego, którego najcenniejszymi eksponatami są zabytkowe sarkofagi dawnych panów miasta. Nie brak tu również ciekawych zabytków sztuki, wśród których wyróżniają się piękne gobeliny oraz ciekawe rzeźby z okresu średniowiecza. Jedną z perełek tej placówki jest holenderski zegar, który powstał w XVIII wieku. Tu czas pokazują nie wskazówki, lecz dryfujące statki, dzięki czemu zegar ten pięknie oddaje charakter nadmorskich miejscowości.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments