Klub młodzieżowy Babel

W 1962 roku został założony Klub Młodzieżowy o nazwie Babel. Na samym początku klub liczył niewiele osób jednak po upływie 6 lat posiadał w swoich szeregach 262 członków. Podczas marcowej propagandy nie był dobrze postrzegany przez władze polski w wyniku, czego stał się symbolem syjonistycznego spisku. Partie uważały, że Klub Młodzieżowy szerzy szowinizm i stara się dążyć do postawy syjonistycznej.

 

Babel tak samo jak obozy organizowane przez TSKZ wspiera środowisko świeckie. W 1967 roku Związek Radziecki poparł kraje arabskie. Z tego powodu PRL musiała zerwać stosunki dyplomatyczne z krajem Izraela. Była to wojna sześcioletnia, podczas której Polacy w skryciu popierali Izraelczyków. W 1968 roku miała miejsce1 nagonka antysemicka. W późnym okresie lat siedemdziesiątych spora część osób była zaangażowana w działanie nielegalnych grup opozycyjnych. Brali w nich udział między innymi Bronisław Geremek, Adam Michnik, Seweryn Blumsztajn czy Ludwik Cohn.

 

Kiedy w 1989 roku upadł komunizm Polskę zamieszkiwało jedynie od 5 do 10 tysięcy Żydów. W dzisiejszych czasach społeczność żydowska nie jest już taka liczna jak to miało miejsce dawniej. Liczba ludności mniejszości żydowskiej w Polsce wynosi obecnie od 8 do 12 tysięcy osób. Większość z nich mieszka w takich miastach jak Łódź, Katowice, Bielsko Biała, Kraków, Wrocław, Warszawa, Legnica. Centrum Mojżesza Schorra uważa, że liczba ta może być nieco zaniżona, ponieważ nie wszyscy Polacy są religijni. Polska jest jednym z niewielu krajów, gdzie ludność żydowska wciąż się powiększa.

 

Jest to między innymi związane z powrotem młodych ludzi do judaizmu oraz powrotu do kraju marcowych emigrantów. Do Polski przyemigrowali również Żydzi z innych krajów takich jak Izrael, USA czy Rosja Organizacje wspierające mniejszość żydowską wciąż stawia sobie wiele zadań i celów do zrealizowania. Żydzi zamieszkują nasz kraj od wielu wieków, co powoduje związek polskiej i żydowskiej kultury.

 

Pamięć o dziedzictwie mniejszości Żydów jest bardzo ważne. Jednak bardziej istotne jest utrwalanie jej podobnie jak zwiększanie jej popularności i rozwój. To niewątpliwie najważniejsze zadania, które stoją przed Towarzystwem Kulturalnym Żydów w naszym kraju

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments