Koszalin i okoliczne atrakcje

W tym wielkim mieście zachowało się sporo ciekawych zabytków, wśród których nie brak istnych perełek gotyckiej architektury. Koszalin nie bez powodu tak chętnie odwiedzany jest przez wycieczki z całej Polski. Jego zabudowa z pewnością zasługuje na uwagę, a i w najbliższej okolicy czeka na turystów wiele niezwykłych miejsc. Co koniecznie trzeba zobaczyć w tym miejscu? Jakich obiektów nie można pominąć w czasie pobytu w Koszalinie?
Ze względu na burzliwe dzieje Pomorza Zachodniego, wiele zabytków tego miasta legło zniszczeniu. Choć nie ma tu typowej starówki, atrakcji dla miłośników historii z pewnością tu nie zabraknie. Z pewnością ciekawie prezentuje się tutejsza katedra, jedna z nielicznych budowli z czasów średniowiecza, która przetrwała do dziś. Innym, bardzo ważnym zabytkiem, jest ośmioboczna kaplica św. Gertrudy z końca XIV wieku, uznawana za jeden z najpiękniejszych i najbardziej oryginalnych zabytków Pomorza. Koszalin może też pochwalić się licznymi kamienicami z przełomy XIX i XX wieku, pochodzącymi z końca XIX wieku koszarami oraz znajdującym się na pobliskiej Górze Chełmskiej sanktuarium maryjnym.

 

Na tej górze czeka też na turystów wieża widokowa, z której można spojrzeć na Koszalin z nieco innej perspektywy.
Ponieważ noclegi w Koszalinie można znaleźć łatwo, to właśnie to miasto staje się doskonałym punktem wypadowym dla turystów planujących wycieczki po jego okolicy. Starymi budowlami kusi wieś Jamno, gotyckim kościółkiem może też oczarować niewielka wieś Osieki.

Z pewnością warto zajrzeć do Mielna, leżącego pomiędzy jeziorem Jamno a wodami Bałtyku. Wielu ważeń może też dostarczyć wycieczka do Sianowa, który może pochwalić się licznymi pamiątkami z czasów średniowiecza oraz ciekawymi przykładami ryglowej architektury. W programie swej wycieczki po okolicach Koszalina warto też uwzględnić Sławno, znane z XIV-wiecznego kościoła Mariackiego.

 

Organizowany w jego wnętrzu Festiwal Muzyki Organowej od lat cieszy się ogromną popularnością. W tym mieście można też dojrzeć fragmenty dawnych fortyfikacji miejskich, wśród których wyróżniają się dwie bramy: Koszalińska oraz Słupska.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments