Śląskie skarby: Dąbrowa Górnicza

To prężnie rozwijające się miasto jest ważnym ośrodkiem przemysłowym na terenie Zagłębia. Nie brak tu również atrakcji, które pięknie przypominają o rozwoju przemysłu na terenie województwa śląskiego. To dzięki nim Dąbrowa Górnicza może być atrakcyjnym celem wycieczki. Co warto wiedzieć o tym mieście?
Dąbrowa Górnicza, mimo przynależności do województwa śląskiego, historycznie związana jest z Królestwem Polskim (podobnie zresztą jak całe Zagłębie). Rozwój miasta nastąpił w XIX wieku, kiedy to na terenie obecnej Dąbrowy rozpoczęto wydobywanie węgla kamiennego.

 

Dzięki kopalniom oraz hutom Dąbrowa Górnicza stała się ważnym ośrodkiem przemysłowym oraz miastem, na terenie którego w XIX i XX wieku duże znaczenie miał ruch robotniczy. Dąbrowa i jej najbliższe okolice szybko stały się najważniejszym obszarem przemysłowym na terenie Królestwa, a wiele zabytków związanych z rozwojem miasta stanowi dziś ważne atrakcje dla turystów.

 

Wycieczki najchętniej odwiedzają Muzeum Miejskie ?Sztygarka?, którego integralną częścią są dawne sztolnie szkoleniowe. Ciekawym zabytkiem jest też siedziba muzeum, czyli pałac z XIX wieku. Pierwotnie pełnił on rolę siedziby Zarządu Górniczego. Dziś w jego wnętrzu można zdobyć wiele cennych informacji na temat przeszłości tak ważnego miasta, jakim do dziś pozostaje Dąbrowa Górnicza.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments