Zrobiłeś przelew na złe konto? Sprawdź co zrobić aby odzyskać .

Zrobiłeś przelew na złe konto? Sprawdź co zrobić aby odzyskać . Odzyskanie pieniędzy przelanych na złe konto będzie spokojniejsze. W dniu 27 kwietnia 2018 r. Prezydent RP podpisał nowelizację ustawy o o usługach płatniczych, której zagadnieniem jest ułatwienie klientom odzyskania pieniędzy. Jak odzyskać pieniądze wg nowych przepisów?

Zrobiłeś przelew na złe konto? Sprawdź co zrobić aby odzyskać .

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o usługach płatniczych. Dzięki zmianie znikną kłopoty z odzyskaniem pieniędzy, które klient omyłkowo przelał na złe konto. Projekt stanął w skutku współpracy Prezydenta RP i Rzecznika Finansowego, z poparciem pozostałych członków Zespołu Analiz Systemowych.

Zobacz także:

Co sprawić jeśli bank odrzucił reklamację?
– Nowe przepisy przyjęte zostały w Parlamencie jednomyślnie, co mówi o tym, że to inicjatywa ponad planami i niezwykle potrzebna społeczeństwu – mówił Prezydent Andrzej Duda, w trakcie uroczystości podpisania ustawy w dniu 27 kwietnia 2018 r.

W Sejmie za przyjęciem ustawy głosowało 436 posłów, w Senacie za przyjęciem ustawy głosowali wszyscy Senatorowie – 79, nikt nie był przeciw oraz nikt nie wstrzymał się od głosu. Nowe ustawy zaczną działać w układzie 3 miesięcy po pracy ustawy w Dzienniku Ustaw.

Zrobiłeś przelew na złe konto? Sprawdź co zrobić.

Zrobiłeś przelew na złe konto? Sprawdź co zrobić.

Pomyłka może sprawić się każdemu
– Z apeli do nas wpływających wynikało, że omyłkowy przelew na złe konto, był źródłem dużych problemów. W skrajnych wypadkach klienci tracili w niniejszy zabieg pieniądze, bowiem nie było mechanizmu zmuszającego odbiorcę do obrotu środków. Dzięki tej wymianie w grupie przypadków kupimy je nawet w porządku paru dni – mówi Aleksandra Wiktorow, Rzecznik Finansowy.

W realizacji pomyłka we określeniu numeru konta może przydarzyć się każdemu. Do Rzecznika skarżyły się osoby, które wpisały cały numer konta osobistego klienta (o co szczególnie łatwo przy masowych przelewach produkowanych przez przedsiębiorców), pomyliły się przy wpisywaniu numeru konta czy nawet wykonały przelew na konto podane np. w materiałach informacyjnych. Do ostatniej pory, nie było przystępnej i ciągłej procedury odzyskiwania takich środków. Dodatkowo tajemnica bankowa nie pozwalała ujawniać danych użytkownika, co uniemożliwiało złożenie pozwu w stosunku.

Jak odzyskać pieniądze?

Po zmianach klient, który zorientuje się, że omyłkowo wykonał przelew na niskie konto będzie informował swój bank lub SKOK o tym fakcie. Obecny będzie korzystał 3 dni na poinformowanie odbiorcy o braku i konwencjach braku zwrotu środków w układzie 30 dni.

– Zwrot zabiegów będzie robiony na specjalny rachunek techniczny, co zapewnia pełną anonimowość odbiorcy omyłkowego przelewu. Po otrzymaniu środków, dostawca w układzie 1 dnia codziennego będzie dostarczał je na konto klienta. Jeśli w transakcję zaangażowanych istniałoby dwóch dostawców termin wydłuży się do paru dni codziennych – wyjaśnia Bartosz Wyżykowski, radca prawny w biurze Rzecznika Finansowego.

Jeśli odbiorca omyłkowego przelewu nie zwróci pieniędzy dobrowolnie w układzie 30 dni, bank lub Ruch będzie odpowiedzialny do przekazania płatnikowi danych użytkownika.

– Umożliwi to korzystne dochodzenie prawa na możliwości sądowej. Podstawę prawną mieć będą przepisy o bezpodstawnym wzbogaceniu. Sąd oceni zaś, czy chcenie płatnika jest przydatne – mówi Bartosz Wyżykowski.

W realizacji nazywa to, że odbiorca omyłkowego przelewu, który nie zwróci omyłkowo otrzymanych kwot będzie zmuszony do ostatniego wyrokiem sądu i weźmie i wydatki związane z biegiem.

Rola Zespołu Analiz Systemowych
Powodem do wykonania proponowanych kolei były fakty proponowane przez mężczyzn do Rzecznika Finansowego. Zostały one przez Rzecznika zasygnalizowane w ramach prac Zespołu Analiz Systemowych. Zespół został wyznaczony przez Szefa Kancelarii Prezydenta RP w sensu formułowania propozycji zmian obowiązujących regulacji prawnych w oparciu o sprawy obywateli, które były przedmiotem rozpoznania przez Biuro Interwencyjnej Porad Prawnej Kancelarii Prezydenta RP lub zaproszonych do wymiany w ramach Zespołu: Rzecznika Finansowego, Rzecznika Praw Dziecka, Rzecznika Praw Cywilnych oraz Rzecznika Praw Pacjenta.

Artykuł powstał dzięki serwisowi pożyczki na zasiłki

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments