Węgry wychodzą z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

Duński Saxo Bank jak co roku sprzedał swoich 10 szokujących prognoz na najswobodniejszy rok. Tym całkowicie eksperci instytucji przewidują m.in., że Węgry wyjdą z Grupie Europejskiej, Donald Trump przegra razem z Republikanami wybory prezydenckie w USA, a Rosja stanie się… wygranym w istocie zielonej i czarnej energii.

Węgry wychodzą z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

 

Szokujące prognozy Saxo Banku to zagadnienia, które mogłyby wstrząsnąć światem
Bank co roku chroni przed mało prawdopodobnymi, ale niedocenianymi zdarzeniami
2020 r. według Saxo będzie był pod znakiem „gruntownej zmiany status quo”
Tradycją teraz są „szokujące prognozy” ekspertów z Saxo Banku – duńskiego banku inwestycyjnego. Jak mówią autorzy raportu, istnieje zatem „etap mało prawdopodobnych, jednak często niedocenianych zdarzeń, których materializacja mogłaby wstrząsnąć rynkami finansowymi”.

Saxo podkreśla przy tym, iż nie są więc jego oficjalne prognozy rynkowe – prawdopodobieństwo ich działania wynosi 1 proc. Zarazem bank przypomina, że pytania o najistotniejszym zysku – szokujące dla świata – wtedy ostatnie trochę spodziewane. Jak wyjaśnił Steen Jakobsen, główny ekonomista Saxo:

Uważamy, iż w 2020 roku niemal pod każdym względem tematem nadrzędnym będzie gruntowna zmiana status quo. Rok bieżący pewno żyć niczym wielkie wahadło, wydobywające się w punktu przeciwieństw dotyczących polityki w znaczeniu ogólnym, polityki fizycznej i fiskalnej, a także – co równie ważne – ochrony środowiska. W kontekście szeroko rozumianej polityki świadczyło to konieczną porażkę populizmu, zastąpionego sięganiem do „zdrowia” zamiast do podziału społeczeństwa. W odniesieniu do wykonywania polityki mogłoby więc oznaczać, że banki centralne zejdą na dalszy plan, a może nawet nieco znormalizują stopy procentowe, podczas gdy rządy przejmą ich wartość w obszarze kosztów powiązanych z bazą i polityką klimatyczną.

Oto 10 najbardziej szokujących prognoz Saxo Banku na 2020 r.:

1. Rosja głównym wygranym w istocie zielonej i czarnej działalności
W 2020 r. OPEC i Rosja, wyczuwając spowolnienie produkcji ropy z łupków w Stanach Zjednoczonych w ruchu z brakiem zwrotu z lokat w tym sektorze, skorzystają z racji i zapowiedzą istotne dodatkowe cięcia produkcji ropy w prostych krajach. Zbiegnie się toż w czasie z pozostałą rundą IPO Aramco, zapewniając pożądany poziom wyceny przez inwestorów spoza Arabii Saudyjskiej. Będzie zatem zaczęciem dla rynku, a walka o pokrycie krótkich funkcji i poszukiwanie funduszy hedgingowych do pokrycia niezabezpieczonej ekspozycji na szersze ceny spowodują, że cena ropy Brent wróci do stanu 90 dolarów za baryłkę. W Rosji wykaże się to niezwykłym zwycięstwem nie wyłącznie dla Rosnieftu, ale także dla finansów publicznych, w których próg rentowności budżetu na 2019 r. umieszczałem się na cenie ropy Urals 49 dol. za baryłkę. Akcje Rosnieftu, największej rosyjskiej spółki naftowej, wzrosną o 50 proc.

Też w 2020 r. sektor ekologicznej – zielonej – energii ucierpi na efekt zbyt długiego szumu medialnego i małych zwrotów z lokat. A w liczbę kolejnych zobowiązań w obszarze polityki klimatycznej podejmowanych przez kraje rozwinięte polityka długoterminowa skoncentruje się na pojazdach elektrycznych i rozwiązaniach minimalizujących emisję zanieczyszczeń w samochodach. Rosja odniesie korzyści na obydwu frontach: po pierwsze jako największy na świecie dostawca stosowanego w samochodach palladu, natomiast w 2019 r. odnotowującego same z najciekawszych rezultatów na rynkach surowców. W 2020 r., gdy demokraci przejmą Biały Budynek oraz wraz z Indiami zaostrzą normy emisji, nastąpi dalszy rozwój cen tego metalu.

Po drugie, Rosja skorzysta na odstąpieniu od kobaltu i zwiększeniu wykorzystywania niklu na zbytu akumulatorów pojazdów elektrycznych. W 2020 r. popyt na nikiel gwałtownie wzrośnie. Rządy krajów rozwiniętych zapewnią dopłaty do sprzedaży pojazdów elektrycznych, a najwięksi niemieccy producenci samochodów otworzą w sumie rozwijać produkcję, by zapewnić długoterminowe dostawy akumulatorów. Podczas gdy Indonezja zdecydowała się na miara eksportu rudy niklu od stycznia 2020 r., aby wesprzeć krajowe huty, rosyjski koncern MMC Norilsk Nickel nabierze wiatru w żagle w sukcesu zwiększonego popytu i doskonalszych opłat i też gdy w sukcesu Rosnieftu ceny jego pracy wzrosną o 50 proc.

2. Nieoczekiwana stagflacja będzie polecać wartość kosztem wzrostu
Notowany na giełdzie fundusz iShares MSCCI World Value Factor pozostawi FANGS (Facebook, Amazon, Netflix, Google) bardzo w końcu, generując wyniki lepsze o 25 proc. Świat zatoczy pełny krąg od momentu zakończenia systemu z Bretton Woods, kiedy odszedł od dolara opartego na złocie do systemu czysto fiducjarnego dolara, w ramach którego nie jedynie w Stanach Zjednoczonych, tylko dodatkowo na pełnym świecie wprowadzono na plac biliony USD w twarze kredytów. Każdy etap kredytowy wymaga coraz mniejszych stóp procentowych i coraz większych bodźców, aby zapobiec całkowitej blokadzie gospodarki Stanów Zjednoczonych i światowego systemu finansowego.

Z opinie na fakt, iż stopy procentowe znalazły się w niskich rejonach skali, a braki w Stanach Połączonych są popularne i zawsze rosną, nadchodząca recesja zmusi Fed do zwiększenia bilansu w środek przekraczający wszelkie wyobrażenia, aby sfinansować nowe, szeroko zakrojone wydatki fiskalne Trumpa mające wzmocnić infrastrukturę w okazji na jego reelekcję. Wydarzy się jednak coś dziwnego: płace i ceny zaczną szybko być w liczbę, jak powody będą dojeżdżać do gospodarki, gdy na ironię z powodu niewystarczających programów i wykwalifikowanej siły roboczej w wyniku wcześniejszego braku inwestycji. Rosnąca inflacja i rentowności podwyższą z zmian koszt kapitału, eliminując z sektorze spółki-zombie, ponieważ słabsi dłużnicy będą zabiegać o finansowanie. W przekonaniu ogólnym nastąpi znaczna dewaluacja USD, ponieważ rynek uzna, że Fed będzie jedynie przyspieszać ekspansję bilansu, utrzymując jednocześnie wyjątkowo niską stopę referencyjną.

3. Zwrot polityki i podwyżki stóp EBC
Europejskie banki odwrócą kierunek swojej polityki, jeśli w 2020 r. indeks EuroStoxx wzrośnie o 30 proc. Pomimo niedawnego wprowadzenia systemu podziału na stany (tiering), który przydałby się do minimalizacji negatywnych konsekwencji ujemnych stóp procentowych, banki nadal będą zmagać się z poważnym kryzysem. Będą musiały się zmierzyć z dużym otoczeniem gospodarczym i finansowym, wyróżniającym się strukturalnie wyjątkowo niskimi stopami procentowymi, zaostrzeniem regulacji w ramach pakietu Bazylea IV – co dalej bardziej obniży stopę zwrotu z pieniądza własnego banków – oraz konkurencją ze karty przedsiębiorstw z rynku fintech.

Sprawy przyjmą bezprecedensowy zakup również na startu stycznia 2020 r. nowa prezes EBC Christine Lagarde – wcześniej wydająca się za ujemnymi stopami procentowymi – dokona wolty i oświadczy, że polityka pieniężna przekroczyła przewidziane granice. Prezes podkreśli, że utrzymywanie ujemnych stóp depozytowych przez większy okres może poważnie zaszkodzić kondycji europejskiego sektora bankowego. Aby zmusić rządy państw strefy euro, w szczególności Niemiec, do podjęcia wykonań i zastosowania polityki fiskalnej do pobudzenia gospodarki, 23 stycznia 2020 r. EBC odwróci swoją politykę gospodarczą i podwyższy stopy procentowe. Po pierwszej podwyżce w bliskim okresie nastąpi kolejna, która już doprowadzi stopę referencyjną do niczego, a do tyłu roku nawet nieco ponad.

4. Rynek energii się nie zazieleni
Relacja pisanego na giełdzie funduszu energii z paliw kopalnych VDE do funduszu energii odnawialnej ICLN wzrośnie z 7 do 12. Przemysł naftowy i gazowy wyszedł z końca gospodarczego po 2009 r., odzyskując około 131 proc. strat odnotowanych po 2008 r. do wartość w czerwcu 2014 r., kiedy to Chiny wyciągnęły światową gospodarkę z historycznej recesji kredytowej. Z ostatniego sezonu na sektor ten oddziaływały negatywnie dwie wielkie roli. Ważną z nich istniał rozwój produkcji gazu z łupków w Stanach Zjednoczonych i duże wzrosty w globalizacji łańcuchów dostaw gazu ziemnego za pośrednictwem LNG. Wtedy była znaczenie istna amerykańska rewolucja w charakterze produkcji ropy z łupków, w zysku której Stany Zjednoczone stawały się największym producentem ropy naftowej i ciekłych przetworów naftowych na świecie.

Drugą wartością był żyjący kapitał delikatny i społeczny stojący za walką ze kolejami klimatycznymi, powodujący duży wzrost popytu na siłę odnawialną. W wyniku niższych cen i pomijania przez inwestorów sektora „czarnej” energii wycena akcji firm z dziedzinie paliw kopalnych wykazała dyskonto w wysokości 23 proc. względem przedsiębiorstw z rynku czystej energii. W 2020 r. nastąpi zmiana prognoz inwestycyjnych, ponieważ OPEC coraz dłużej ograniczać będzie wybranie, produkcja nierentownych amerykańskich koncernów łupkowych zahamuje, a popyt w Azji ponownie wzrośnie. Przemysł naftowy i gazowy w 2020 r. nieoczekiwanie wykaże się wygrany – także będzie zatem jednocześnie sygnał ostrzegawczy dla sektora czystej energii.

5. RPA padnie ofiarą długu ESKOM
Kurs USD/ZAR wzrośnie z 15 do 20 po tym, jak świat odetnie RPA linie kredytowe. Bardzo niską informacją była reklamę rządu Republiki Południowej Afryki pod skutek tego roku, iż w ruchu z dalszymi próbami ratowania zmagającej się z tematami spółki energetycznej ESKOM i mieszkania dostaw ruchu w wszelkim świata przyszłoroczny budżet wzrośnie do ostatniego poziomu od ponad dekady (6,5 proc. PKB), co stanowi zdecydowane pogorszenie po tym, jak rząd zdołał ustabilizować finanse na niemal stałym poziomie -4 proc. PKB w układu ostatnich paru lat. Co gorsza, Bank Światowy szacuje, że zadłużenie zagraniczne RPA wzrosło w owym etapie ponad dwukrotnie, osiągając poziom ponad 50 proc. PKB. Fiasko ESKOM zapewne żyć tą kroplą, która przeleje czarę dla wierzycieli: mogą oni zapomnieć chęć dalszego finansowania kraju, który od kilkudziesięciu lat nie stanowi w kształcie uporządkować swoich finansów ani zarządzania. W 2020 r. RPA pociągnie za sobą również także drugie gospodarki wschodzące o niskiej wiarygodności, przy czym wyniki gospodarek wschodzących będą wysoce zróżnicowane od lat. RPA zmierza w punktu bankructwa.

Zobacz też: W 2020 r. będzie drożej. Ceny prądu wpadną we pełnych

6. Donald Trump zapowie podatek „America First”, aby obniżyć deficyt handlowy
Opodatkowanie wszystkich przychodów generowanych za granicą zakłóci dostawy i zrobi wzrost inflacji. Rentowność amerykańskich dziesięcioletnich obligacji skarbowych zabezpieczonych przed inflacją w 2020 r. wyniesie 6 proc. dzięki wzrostowi zainteresowania inwestorów w liczbę wzrostu wskaźnika CPI. 2020 r. podejmie się relatywną stabilizacją polityki handlowej po tym, jak administracja Trumpa i Chiny dotrą do ustalenia w historii co najmniej tymczasowego zawieszenia stoi w kontekście taryf celnych, polityki pieniężnej i kupna produktów rolnych.

Ale teraz na startu 2020 r. gospodarka amerykańska zacznie się dusić: braki w handlu z Chinami nie ulegną istotnej poprawie, a zarazem nie będzie możliwy realistyczny wzrost zakupów produktów rolnych przez Chiny. Ze względu na badania opinii publicznej prognozujące spektakularną porażkę w zestawach prezydenckich w 2020 r. Trump zacznie wykazywać nerwowość, natomiast jego rada w ramach tej deski ratunku spróbuje nowego podejścia, aby odzyskać opiekę nad protekcjonistyczną narracją: podatek „America First”. W ramach tej myśli amerykański podatek dochodowy od osób prawnych zostanie całkowicie zrekonstruowany tak, aby sprzyjać pracy w Stanach Zjednoczonych zgodnie z deklarowanymi zasadami „moralnego i aktywnego handlu”.

Cel ten zniesie wszelkie dotychczasowe taryfy, nakładając zamiast tego zryczałtowany podatek od ceny danej w wysokości 25 proc. na wszelkie przychody brutto na zbytu amerykańskim generowane z pracy zagranicznej. Uczyni to silne protesty ze karty partnerów handlowych, skoro będą aktualne w świadomości stare taryfy w nowym wydaniu, jednak administracja odpowie, że firmy inne mogą przekazać swoją produkcję do Twórz Zjednoczonych w końcu uniknięcia podatku.

7. W Szwecji zapanuje kryzys
W Szwecji nastąpi szeroko zakrojona i sprawna zmiana zachowania w liczbę działań na myśl lepszej integracji imigrantów i przeciążonych usług socjalnych, wysyłając do wdrożenia istotnego czynnika finansowego i silnego umocnienia SEK. Jak często tworzyło toż stanowisko w sukcesu szwedzkiej polityki, podobnie gdy na startu lat 90., kiedy to Szwedzi posunęli się za bardzo w progresywnym opodatkowaniu, wysyłając do załamania gospodarki, obecnie spowodowali, że poprawność polityczna w odniesieniu do imigracji doszła do tematu, w którym społeczeństwo było się politycznie niepoprawne.

Rząd ignoruje ciężką plus zawsze będącą grupę obywateli, którzy kwestionują tę metodę, tym tymże wykluczając ich z całej debaty. Mimo że demokracja parlamentarna powinna zapewniać głos w rozmowie wszystkim grupom istotnej ról, główne partie polityczne podjęły nietypową wspólną decyzję o zignorowaniu przeciwników imigracji, których liczba przekroczyła już 25 proc. ogółu szwedzkich wyborców. Zarówno uzasadnienie polityków, jak także ich intencje były atrakcyjne: otwartość i równość dla ludzi oraz zabezpieczenie szwedzkiego otwartego modelu gospodarczego.

Ale każde zbyt dużo posunięte działanie może przytłaczać, a wszystkie modele muszą istnieć modyfikowalne w sukcesu zmiany okoliczności, aby mogły bardzo być. Inne kraje nordyckie będą występować o „warunkach prowadzących w Szwecji” jako o zagrożeniu, natomiast nie jako o modelu najlepszych prac. Szwecja odnajdzie się w recesji, a ze względu na nasz status małej, otwartej gospodarki, będzie bardzo podatna na światowe spowolnienie. To poczucie kryzysu, zarówno społecznego, jak i gospodarczego, zapewni mandat do wymian.

8. Demokraci wygrają wybory w 2020 r. dzięki głosom kobiet i milenialsów
Wybory w Stanach Zjednoczonych w 2020 r. zapewnią demokratom opiekę nad Białym Domem i obiema izbami Kongresu. Akcje dużych organizacji z rynku opieki zdrowotnej i branży farmaceutycznej spadną o 50 proc. Sondaże na 2020 r. nie wyglądają obiecująco dla Trumpa, podobnie jak lud. Marginalny wyborca Trumpa w 2016 i 2020 r. jest szef i biały, czyli przylega do rodziny demograficznej, która zanika w kategoriach względnych, ponieważ najliczebniejszym pokoleniem Amerykanów są obecnie milenialsi, a to osoby w wieku 20-40 lat, które są dużo bardziej liberalne.

Milenialsi, a nawet najstarsi przedstawiciele „pokolenia Z” w Stanach Zjednoczonych, w coraz szerszym stopniu motywowani są niesprawiedliwością i nierównością napędzaną przez manipulowanie rynkiem aktywów przez bank centralny, a także obawami przed zmianami klimatycznymi, w kontekście których prezydent Trump pełni funkcję piorunochronu buntu jako osoba zaprzeczająca zmianom klimatycznym. Wyborcy lewicowi przesuwają się wyłącznie niechęcią do Trumpa, czemu wyraz dają zarówno osoby z zamożniejszych przedmieść, jak i milenialsi. Demokraci zdobędą zatem przewagę nad 20 mln głosów, zwiększą opiekę nad Izbą Reprezentantów, a nawet do dobrego etapu przejmą siłę w Senacie. Powszechna opieka zdrowotna i rozmowy w myśli cen leków znacznie ograniczą rentowność całego sektora.

9. Węgry wynikają z UE
Węgry od czasu podejścia do UE w 2004 r. odnosiły ogromne sukcesy gospodarcze. Jednak piętnastoletnie małżeństwo umieszcza się stanowić w tarapatach po tym, jak UE wszczęła procedurę przewidzianą w art. 7, kształtując się na zlecane przez Węgry – natomiast w postaci premiera Orbána – coraz surowsze ograniczenia dotyczące wolnych mediów, sędziów, pracowników naukowych, mniejszości i braci wykonywających na sytuacja praw człowieka. Władze Węgier odpowiadają, że koniec ten po prostu się zabezpiecza, chroniąc naszą kulturę przed masową imigracją.

To trudne do jedzenia status quo, a obie ściany będą były trudności z przybyciem do ustalenia w 2020 r., kiedy procedura przewidziana w art. 7 będzie dokładnie procedowana w trybie UE. Premier Orbán otwarcie mówi wręcz, że Węgry są związane „braterstwem krwi” z renegatem – Turcją, w przeciwieństwie do reszty Europy, co stanowi ważną zmianę retoryki, która zbiega się w czasie z transferami z UE, ale zaniknie w układu najbliższych dwóch lat. Węgierska waluta, forint (HUF) podzieje na ceny, a koszt w parze EUR/HUF wyniesie 375, ponieważ rynki będą się obawiały wycofania lub odwrócenia przepływów kapitałowych, gdy przedsiębiorstwa z UE będą jeszcze rozważać nasze inwestycje na Węgrzech.

10. Azja otworzy nową walutę rezerwową, aby uwolnić się od dolara
Azjatycka, wspierana przez Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych cyfrowa waluta rezerwowa obniży indeks dolara amerykańskiego o 20 proc. i zrobi spadek ceny dolara o 30 proc. w kontakcie do złota. Aby stawić czoła zwiększającej się rywalizacji handlowej i słabościom powiązanym z żyjącymi zagrożeniami ze karty Bądź Zjednoczonych w odniesieniu do dolara amerykańskiego i ochronie nad finansami światowymi, Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych otworzy nowe aktywo rezerwowe, azjatyckie prawo ciągnienia, czyli ADR, przy czym 1 ADR postrzegać będzie 2 dolarom amerykańskim, co uczyni z ADR największą jednostkę walutową na świecie. Końcem tego posunięcia jest dedolaryzacja handlu regionalnego.

Lokalne gospodarki zawrą wielostronne porozumienie w kwestii prowadzenia całego handlu w tym regionie wyłącznie w ADR, przy czym najistotniejsi eksporterzy ropy naftowej – Rosja i kraje OPEC – chętnie podpiszą taką zgodę ze względu na żyjące uzależnienie od rynku azjatyckiego. Redenominacja ważnej ilości światowego handlu i odizolowanie jej od dolara amerykańskiego spowoduje, że Stany Zjednoczone będą postrzegać coraz mniejszy napływ środków na budowanie swojego podwójnego deficytu. W układu zaledwie paru miesięcy USD podzieje na ceny 20 proc. w kontakcie do ADR i 30 proc. w kontakcie do złota, przez co cena złota spot w 2020 r. znacznie przekroczy 2 000 dol. za uncję.

 

Zobacz również pożyczki na 500 plus

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments