Jak oszczędzać pieniądze na emeryturę ?

O tym, że emerytury są bardzo niskie, wie każdy. I pewnie każdy wie, że czas zacząć odkładać pieniądze na moment zakończenia pracy. W końcu jesień życia powinna być pozbawiona problemów finansowych, to powinien być spokojny okres, kiedy będzie można robić wszystko, na co nie było czasu w trakcie intensywnej pracy zawodowej. Jak oszczędzać na emeryturę, żeby móc wieść na niej spokojne życie?

Im wcześniej, tym lepiej

Przede wszystkim warto pamiętać o tym, że im wcześniej zaczniesz oszczędzać, tym lepiej. Oczywiście w wieku dwudziestu kilku czy nawet trzydziestu kilku lat raczej nie myśli się o emeryturze. Wręcz przeciwnie, bardziej skupiamy się na tym, co tu i teraz, a nie na tym, co może być w przyszłości. I to naprawdę dalekiej – w końcu emerytura to perspektywa następnych 30 czy 35 lat! Dlatego niewiele osób, zaczynając pracę zawodową, zaczyna interesować się emeryturą. A to błąd.

I to duży, ponieważ jeśli zaczniesz się o to martwić po 60, może się okazać, że jest już za późno, żeby zabrać się za odkładanie na emeryturę. A nawet jeśli nie za późno, to po prostu będzie to trudniejsze i odłożona kwota będzie po prostu mniejsza. Im szybciej zaczniesz się tym zajmować, tym lepiej. Tym mniejsze będą odkładane kwoty, a co za tym idzie – łatwiej będzie to dźwignąć przeciążonemu budżetowi domowemu.

Oszczędzanie na emeryturę: polisa emerytalna

Jednym z najbardziej skutecznych sposobów odkładania na przyszłość jest właśnie polisa emerytalna. Ubezpieczenie na emeryturę jest bardzo proste – to rodzaj polisy oszczędnościowej. Polega na tym, że co miesiąc wpłaca się niewielką kwotę, a skumulowane środki zostają wypłacane w momencie przejścia na emeryturę w postaci comiesięcznych rat. To wygodny dodatek do emerytury, który pozwoli na prowadzenie życia na dotychczasowym poziomie.

Polisa emerytalna to jeden z najlepszych sposobów na odkładanie na emeryturę. Także dlatego, że ubezpieczenie może obejmować inne elementy. Może to być także polisa na życie, z której środki dostaną bliscy osoby ubezpieczonej po jej śmierci. Polisa emerytalna to jeden ze sposobów na zapewnienie rodzinie stabilizacji finansowej w przypadku problemów. Oczywiście składane na niej środki można wypłacić w razie potrzeby, dlatego to świetny sposób na oszczędności. Warto dowiedzieć się, jakie są dodatkowe opcje w przypadku polisy na emeryturę. Bardzo wiele towarzystw ubezpieczeniowych oferuje na przykład premie roczne czy cykliczne ze względu na stałe wpłaty.

Oszczędzanie na koncie oszczędnościowym

Kolejną opcją, o której myśli bardzo wiele osób, jest właśnie oszczędzanie na koncie oszczędnościowym. Wydaje się, że taka opcja ma wiele sensu, ponieważ ma się bezpośrednią kontrolę nad własnymi pieniędzmi, na dodatek można zawsze je wyciągnąć w razie potrzeb. No właśnie – tutaj jest największy problem.

Oszczędzanie na emeryturę w ten sposób nie zawsze się udaje. Przede wszystkim dlatego, że możliwość wypłacania pieniędzy lub ich części kusi, kiedy okazuje się, że na coś nam brakuje. Zresztą ciężko myśleć o emeryturze, kiedy pojawiają się niezwykłe okazje czy propozycje. Dlatego taka opcja nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Na dodatek trzymanie pieniędzy na koncie oszczędnościowym to konieczność kontrolowania stóp oprocentowania, spełniania warunków do utrzymania konkretnego oprocentowania. Często jest to związane z koniecznością robienia przelewów i przenoszenia oszczędności do różnych banków. W perspektywie wielu lat może się to okazać po prostu nieopłacalne. Z tego punktu widzenia polisa emerytalna jest lepszym rozwiązaniem, które może równie dobrze zabezpieczyć cię na emeryturę.

Warto robić oszczędności na przyszłość, ale równolegle do tych, które mają być doliczane do comiesięcznej emerytury, aby po zaprzestaniu pracy nadal można było pozwolić sobie na skorzystanie z ciekawych okazji, a jednocześnie móc żyć na dotychczasowym poziomie.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] zobacz również Jak oszczędzać pieniądze na emeryturę ? […]

trackback

[…] zobacz również Jak oszczędzać pieniądze na emeryturę ? […]

trackback

[…] zobacz również Jak oszczędzać pieniądze na emeryturę ? […]

trackback

[…] zobacz również Jak oszczędzać pieniądze na emeryturę ? […]

trackback

[…] zobacz również Jak oszczędzać pieniądze na emeryturę ? […]