Krótka historia karty płatniczej

Karta płatnicza jest powszechnie używanym narzędziem, które skutecznie zastępuje gotówkę. Wydaje ją zdecydowana większość banków na świecie i wszystkie w Polsce. Co ciekawe, nie została ona wymyślona przez bankowców, tylko przez klientów i właścicieli sklepów. Pomysł na tzw. plastikowy pieniądz zrodził się z potrzeby sprzedaży towaru na kredyt z poświadczeniem, że płatność zostanie dokonana. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej, czytaj dalej!

Z tekstu dowiesz się:

  • jak zaczęła się historia kart płatniczych na świecie,
  • kiedy karta płatnicza pojawiła się w Polsce,
  • co zrobić, aby czuć się bezpiecznie w świecie cyfrowych technologii bankowych.

Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że liczba kart płatniczych w Polsce na koniec trzeciego kwartału 2019 roku wyniosła 40,4 miliona. Wielu z nas nie wyobraża sobie bez nich życia, ale nie każdy wie, że transakcje bezgotówkowe to tak naprawdę stosunkowo nowa metoda płatności – szczególnie w naszym kraju.

Historia kart płatniczych na świecie

Historia kart płatniczych na świecie sięga 1900 roku – to właśnie wtedy powstała koncepcja stworzenia bezgotówkowego środka płatniczego. Ojczyzną tej przełomowej dla historii bankowości koncepcji są Stany Zjednoczone. To tutaj w 1914 roku przedsiębiorstwo Western Union wpadło na pomysł rozdania swoim najlepszym klientom metalowych kart, którymi mogli płacić za usługi firmy. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę i pewnie rozpowszechniłby się bardzo szybko w całym kraju, gdyby nie zawirowania gospodarcze związane z I i II wojną światową.

Do koncepcji stworzenia nowych rodzajów kart płatniczych, tym razem przeznaczonych dla większej grupy odbiorców, powrócono zaraz po II wojnie, a Amerykanie mogli korzystać z kart w udoskonalonej wersji już w 1949 roku.

Historia kart płatniczych w Polsce

W Polsce pierwsze transakcje bezgotówkowe pojawiły się dużo później, bo pod koniec lat 60. XX wieku. Tylko niewielka część społeczeństwa miała do nich dostęp – przede wszystkim dlatego, że liczba miejsc, w których można było płacić w ten sposób, była bardzo ograniczona. Wszystkie karty płatnicze w Polsce były w tamtym czasie wydawane poza naszym krajem, ponieważ rodzime banki nie widziały w nich opłacalnej dla siebie inwestycji.

Popularyzacja płatności bezgotówkowych nastąpiła, jak wiele przemian gospodarczych w Polsce, po okresie przemian ustrojowych. W 1993 roku w kraju było około 50 tys. posiadaczy kart płatniczych, około 6,8 tys. terminali i tylko 100 bankomatów. Ale już trzy lata później liczby te wzrosły odpowiednio do 1 mln, 28 tys. i 500!

Historia kart płatniczych a teraźniejszość – ważna rola zastrzegania kart

Statystycznie każdy dorosły Polak ma w portfelu przynajmniej jedną kartę płatniczą. Niektórzy posiadają ich nawet kilka. Trzeba jednak pamiętać, że rozwój techniki i popularyzacja kart płatniczych to nie tylko ogromne udogodnienie, ale także spore ryzyko. Zgubiona karta bankomatowa zawsze niosła za sobą niebezpieczeństwo utraty oszczędności. Różnica polega jednak na tym, że metody okradania rozwinęły się wraz z rozwojem płatności bezgotówkowych.

Jeśli przytrafi Ci się zgubienie karty bankomatowej, działaj od razu – dzięki temu masz szansę ochronić swoje pieniądze przed kradzieżą. Bezzwłoczne zablokowanie to duża szansa, że nieuczciwa osoba nie zdąży skorzystać ze środków na Twoim koncie. Jedną z najszybszych metod jest telefon do systemu zastrzegania kart Zastrzegam.pl. To bezpłatna infolinia z łatwym do zapamiętania numerem (+48) 828 828 828, która przekieruje połączenie bezpośrednio do Twojego banku. Dzięki temu nie musisz mieć dostępu do internetu ani pamiętać żadnych innych, często bardziej skomplikowanych numerów. System został założony przez Związek Banków Polskich – zaufaną instytucję, która gwarantuje pełne bezpieczeństwo procesu zastrzegania karty.

Od czasu pojawienia się na rynku pierwszych kart płatniczych wiele się zmieniło. Warto podążać za innowacjami, ale także pamiętać o związanych z nimi kwestiach bezpieczeństwa. Dzięki temu będziesz mógł bez obaw korzystać ze wszystkich nowości technologicznych.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments