Atrakcje turystyczne Turcji

Przełom lat 80. i 90. to czas tłumnych wypraw Polaków po ?ciuchy i kożuchy? do Turcji, co przesłoniło ogromną atrakcyjność turystyczną tego kraju, z którym Polskę łączą więzi wielowiekowe i skomplikowane.

 

Z jednej strony, powstrzymał pod Wiedniem napór Turków Jan III Sobieski, z drugiej zaś, to właśnie Imperium Otomańskie w okresie porozbiorowym demonstracyjnie rezerwowało miejsce dla nieobecnego posła z Lechistanu. To w Turcji Michał Czajkowski-Sadyk Pasza, a także przedstawiciele Wielkiej Emigracji i sam Adam Mickiewicz podjęli próbę organizowania legionów, które miały wyzwolić Polskę z niewoli.
Turcja leży na styku Europy i Azji, a Stambuł jest jedynym w świecie miastem położonym na dwóch kontynentach i połączonym przerzuconym przez cieśninę ?międzykontynentalnym mostem?. Europejska część kraju to skrawek zajmujący zaledwie trzy procent jego powierzchni, tam jednak znajduje się kupiecki Stambuł i tam właśnie większość Polaków zaczyna i kończy swe tureckie marszruty.
Część azjatycka natomiast zajmuje całą Azję Mniejszą, która od XI wieku była stopniowo podbijana rzez przybywających ze wschodu Turków. Na obszarze ponad dwukrotnie większym od Polski znajdują się rozległe płaskowyże i wysokie łańcuchy górskie, wygasłe wulkany i głębokie kaniony rzek, stepy i słone jeziora, a także żyzne rolnicze doliny.
Podróż do Turcji to okazja do spotkania z orientalną kulturą i obyczajowością islamu- Muezzin nawołujący do modlitwy, meczety i mauzolea, medresy i łaźnie Bursy czy Konyi, Izniku czy Ankary, mężczyźni rozwijający swe modlitewniki, aby bić czołem pokłony w stronę Mekki albo też wypoczywający w kafejce przy kawie i wielkiej fajce wodnej. O tym, że jest to kraj muzułmański, trzeba pamiętać zarówno w świątyniach islamu, jak i w codziennych kontaktach na ulicy, zwłaszcza w głębi kraju.
Podróż wybrzeżem śródziemnomorskim Turcji stanowi niezapomniane przeżycie dla tych, którym bliska jest antyczna Grecja, ponieważ znajduje się tam równie wiele zabytków starogreckich, jak na Peloponezie. Te najbardziej znane to wykopaliska Troi, Pergamonu, Efezu, Prieny, Didymy i Halikarnasu.
Stambuł ? orientalny, ale i kosmopolityczny, rozległy i ruchliwy ? stwarza jedyną w swoim rodzaju szansę spotkania z licznymi pamiątkami trzech epok. Po Imperium Otomańskim pozostały Pałac sułtański Topkapi, Błękitny Meczet Sułtana Achmeda wystrzelający w niebo sześcioma minaretami, a także Wielki Bazar ? podziemne miasteczko handlowe o stu uliczkach krzyżujących się na pięciu poziomach. Monumentalność i przepych Cesarstwa Bizantyjskiego ujrzymy przede wszystkim w głównej świątyni dawnego Konstantynopola, gigantycznej Hagia Sophia. Rozmach budowli Cesarstwa Rzymskiego możemy podziwiać, oglądając At Meydani ? dawny hipodrom Septymiusza Sewera, mury obronne Teodozjusza i akwedukt Walensa.
Oprócz całego bogactwa zabytków i egzotycznej kultury, Turcja oferuje swym gościom wspaniałe plaże w malowniczych i niedrogich kurortach. Słońce, stały element tureckiego krajobrazu, prawie nigdy nie zawodzi i umila turystom wakacyjny pobyt w tym pięknym kraju.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments