Podlaskie TOP 10: to trzeba zobaczyć!

Kusi egzotyką oraz wspaniałą przyrodą, a znajdujące się tu atrakcje turystyczne mogą oczarować każdego. Podlasie to raj dla turystów, którzy szukają miejsc zachwycających i urzekających wyjątkową formą. Podlasie może ich zaskoczyć wspaniałymi zakątkami. Które z nich zasługują na szczególne wyróżnienie? Oto 10 najważniejszych atrakcji, których w czasie wycieczki po tej części kraju pominąć nie można.

 

Miejsce 10. W cieniu Puszczy Białowieskiej
Znana jako najlepszy punkt wypadowy na teren Puszczy Białowieskiej, jest miejscowością mogącą się pochwalić ciekawymi atrakcjami. Hajnówka zachwyca współczesną prawosławną cerkwią Świętej Trójcy, jest też miejscem, w którym można poszerzać swą wiedzę na temat białoruskiej kultury. Wielką atrakcją jest tu również niewielkie muzeum poświęcone kolejkom leśnym, które tworzono niegdyś na terenie Puszczy Białowieskiej. O bliskości tego wspaniałego kompleksu leśnego przypomina też pomnik żubra, będący jedną z najlepszych wizytówek Hajnówki.

 

Miejsce 9. W dolinie Rospudy
Dowspuda jest jedną z najważniejszych miejscowości w dolinie Rospudy, znanej zarówno z ciekawych szlaków dla kajakarzy, jak i z ogromnej wartości przyrodniczej. Dowspuda przyciąga też miłośników muzyki celtyckiej oraz turystów, którzy chcą poznać ciekawe zabytki. Najważniejszymi atrakcjami są tu pozostałości neogotyckiego pałacu oraz piękny park, zachwycający ciekawą kolekcją starych drzew.

 

Miejsce 8. Nadbużańskie miasto – Drohiczyn
Zalicza się do najciekawszych miast leżących nad Bugiem, a liczne zabytki i malownicza okolica sprawiają, że zalicza się ono do najważniejszych ośrodków turystycznych w tej części kraju. Drohiczyn ma się czym pochwalić, a jego wspaniałym zabytkom warto poświęcić nieco więcej uwagi. Prawosławne i katolickie świątynie zachwycają, podobnie jak legendarna już Góra Zamkowa oraz pełne niezwykłych eksponatów Muzeum Regionalne.

 

Miejsce 7. Spotkania z Bazylianami
Miasteczko Supraśl to jeden z ciekawszych punktów na mapie Podlasia. To miejsce urzeka tradycyjną zabudową oraz malownicza okolicą, jednak turyści zaglądają tu głównie ze względu na dawny zespół klasztorny Bazylianów. Może się on pochwalić i wspaniałą cerkwią, i imponującą bramą w stylu barokowym. Dziś służy on prawosławnym zakonnikom, a urządzane w nim msze prawosławne są ważnymi wydarzeniami nie tylko dla wyznawców prawosławia.

 

Miejsce 6. Święta Góra i jej skarby
Dla prawosławnych jest miejscem wyjątkowym, choć i miłośnicy zabytków sakralnych będą zachwyceni wizytą w tym miejscu. Góra Grabarka to niezwykle ważny punkt na turystyczne mapie Podlasia oraz miejsce, które swym pięknem i ciekawą historią może oczarować każdego.

 

Miejsce 5. Wokół jeziora Wigry
Malownicza okolica i idealne warunki do wypoczynku ? tymi walorami okolice jeziora Wigry podbiły już dawno serca wielu turystów. Główną atrakcją okazuje się tu jednak XVII-wieczny klasztor Kamedułów, który powstał na wyspie otoczonej wodami tego słynnego jeziora. Jest to bez wątpienia jedna z najwspanialszych budowli sakralnych, jakimi może się pochwalić Podlasie, oraz miejsce, które zachwyca swą historią i pięknymi widokami.

 

Miejsce 4. Z wizytą w ?polskim Wersalu?
Białystok, wielokulturowe miasto pełne kontrastów, również może nas oczarować swymi perełkami dawnej architektury. W tym mieście na szczególne wyróżnienie zasługuje ?polski Wersal?, czyli piękna rezydencja Branickich. Otoczona wspaniałymi ogrodami, jest jednym z najważniejszych punktów w programie niemal każdej wycieczki po terenie Podlasia.

 

Miejsce 3. Kanał Augustowski
Kanał Augustowski jest świetnym dowodem na to, że Podlasie to coś więcej, niż historyczne miasteczka, tradycyjne wioski i przyrodnicze bogactwa. Ta część kraju może się przecież pochwalić wyjątkowo cennymi zabytkami techniki, które ? jak np. w przypadku Kanału Augustowskiego ? mogą się jednocześnie rewelacyjnie sprawdzać jako atrakcyjne szlaki wodne.

 

Miejsce 2. Bocianie wioski
To dzięki nim Podlasie stało się regionem niezwykle atrakcyjnym dla miłośników przyrody. Wioski, które zostały połączone Podlaskim Szlakiem Bocianim, to ważne punkty dla ornitologów oraz dla tych, którzy chcą poświęcić odrobinę czasu na obserwowanie bociana białego. Tereny Podlasia, największego w Europie skupiska tych ptaków, sprawdzają się w tej roli doskonale.

 

Miejsce 1. Spotkania z Tatarami
Kolejna specyfika Podlasia, a zarazem jedna z najważniejszych atrakcji w tej części Polski, to tradycyjne wioski tatarskie. Tu można zobaczyć piękne meczety, tu można spróbować specjałów tatarskiej kuchni. Bohoniki i Kruszyniany ? te miejscowości nie wymagają już specjalnej promocji, a miejscowi Tatarzy swą gościnnością i niezwykłą kulturą już dawno urzekli miłośników Podlasia.

Podlasie to wyjątkowy region, który swym bogactwem i różnorodnością już dawno oczarował turystów. Wycieczki po tej krainie to wyjątkowa podróż w czasie oraz szansa na odkrycie wielu malowniczych zakątków.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments