Podróż do San Marino ? co warto wiedzieć przed wyjazdem

San Marino to miniaturowe państewko, które pretenduje do miana najstarszego w Europie. Jak głosi legenda, założył je w trzecim wieku naszej ery dalmacki murarz nazwiskiem Marino, który tam właśnie ukrył się w górskiej pieczarze przed wrogimi sobie feudałami. Dzisiejsze San Marino żyje z turystyki. Gościom swym, których przybywa tam rocznie co najmniej trzy miliony, oferuje nie tylko wspaniały śródziemnomorski klimat, idylliczny pejzaż oraz imponującą czystość swej liczącej zaledwie pięć tysięcy mieszkańców stolicy. Wędrujący po nastrojowych zaułkach San Marino turysta bezwiednie przenosi się w epokę średniowiecza i renesansu, czemu sprzyjają liczne zabytki ? pałace, kościoły, okalające miasto mury obronne, z górującą nad wszystkim XVI-wieczną fortecą lub zbrojownia zamkowa z eksponatami z XII wieku. O związkach maleńkiej republiki z dziejami Italii przypomina Muzeum Garibaldiego wypełnione pamiątkami i świadectwami działalności ubiegłowiecznych bojowników o zjednoczenie Włoch. Oprócz turystyki znaną specjalnością San Marino są cieszące się uznaniem filatelistów całego świata serie znaczków pocztowych. Wpływy z filatelistyki przekraczają nawet dochody z uprawianej tam tradycyjnie winorośli, z eksploatacji marmurów i rzemiosła artystycznego. Nie bez znaczenia jest również fakt, że kraj ten jest strefą wolnocłową, często więc bywa celem eskapad typowo handlowych ?po zakupy?. Łącząca San Marino z Adriatykiem 32-kilometrowa linia kolejowa biegnie tunelem wydrążonym w skałach Monte Titano. Jej pasażerowie mają możność przeżycia iście alpejskich emocji i doznań.

Informacje praktyczne

Dni świąteczne

28 maja ? Wniebowstąpienie Pańskie
18 czerwca ? Boże Ciało
29 czerwca ? Św. Piotra i Pawła
28 lipca ? Rocznica Klęski Faszyzmu
15 sierpnia ? Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny oraz Sierpniowe Święto Bankowe (wszystkie banki zamknięte)
3 września ? Święto Republiki

Kuchnia

W San Marino spotkamy głównie kuchnię włoską. Popularne przystawki to m. in. tortellini, passatelle, tagliatelle, lasagne, ravioli, cannelloni oraz lokalna specjalność ? arbalester’s passaduri. Daniem obiadowym może być pieczony królik z koprem, kurczak, przepiórki, cielęce eskalopy. Najpopularniejsze desery to różnego rodzaju ciastka z kremem karmelowym cacietello. Z napojów szczególnie godne zasmakowania są wina: San Marino Muscat, Briancele, Albana i Sangiovese oraz miejscowy likier Mistra.

Rozrywka

W San Marino dość często odbywają się przedstawienia teatralne i festiwale ludowe. Najpopularniejsze są coroczne zawody strzelania z kuszy odbywające się w stolicy San Marino z okazji Święta Republiki.

Sport

Popularne dyscypliny to koszykówka, wędkarstwo i kręgle.
Klub sportowy z najnowocześniejszym wyposażeniem znajduje się w Serraville.

Zakupy

Sklepy znajdujące się w San Marino słyną z ceramiki, znaczków pocztowych i monet, wyrobów jubilerskich, kart do gry oraz papierosów, win i likierów.

Co zwiedzać?

Zabytki

San Marino to zabytkowe miasto położone na wierzchołku i zboczach Monte Titano (739 m n. p.m.). Oto miejsca, które warto zwiedzić:
Ruiny trzech pierścieni murów obronnych z XIII-XIV wieku
Widok na Apeniny
Sieć malowniczych dróg
Twierdze:
La Rocca z XI wieku
La Cesta z V wieku
II Montale z XIII wieku
Pałace:
Valloni
del Governo
Kościoły:
St. Francesco z XIV wieku
St. Pietro
Bazylika St. Martino

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments