Polskie skanseny i ich atrakcje

Skanseny pojawiły się pod koniec XIX wieku na terenie państw skandynawskich. Dość szybko moda na urządzanie placówek muzealnych pod gołym niebem trafiła na ziemie polskie. Już na przełomie XIX i XX wieku zaczęto tworzyć plany związane z prezentowaniem dorobku polskiej kultury ludowej w poszczególnych regionach Polski oraz gromadzeniem najcenniejszych zabytków polskiej architektury ludowej. Jako pierwsze instytucje, które zajęły się gromadzeniem zbiorów etnograficznych, należy wymienić działające w Zakopanem Muzeum Tatrzańskie oraz muzeum w Warszawie, które z czasem przybrało profesjonalną nazwę: Muzeum Etnograficzne w Warszawie.

 
Pierwszy typowy skansen powstał na ziemiach polskich w 1906 roku. Był to Kaszubski Park Etnograficzny, który do dziś można zwiedzać we Wdzydzach Kiszewskich. Wkrótce powstały kolejne skanseny: Skansen Kurpiowski oraz skansen w Olsztynku. Po II wojnie światowej powstawały kolejne skanseny, przy czym najwięcej tego typu obiektów powstało w latach 80-tych XX wieku.

 
Dziś na terenie Polski istnieje około 30 skansenów. Każdy z nich zajmuje się prezentacją dorobku kulturalnego swego regionu. Każdy z nich ma swój oryginalny charakter i niepowtarzalny urok. Jedne zachwycają swym ogromem i bogatą kolekcją przykładów dawnego budownictwa. Inne są niewielkie, składają się z kilku chałup. Niektóre znajdują się niemal z centrach wielkich miast. Inne położone są w malowniczym otoczeniu, na terenach wiejskich lub wręcz na stokach górskich. Do jednych przybywają tłumy turystów, inne odwiedzane są sporadycznie. Najchętniej zwiedzanymi skansenami są dziś z pewnością te w Sanoku oraz w Opolu ? Bierkowicach. Tłumy goszczą również w Górnośląskim Parku Etnograficznym w Chorzowie.

 
Skanseny najczęściej kojarzone są z parkami etnograficznymi, warto jednak pamiętać, że słowo skansen to nie to samo co park etnograficzny. Skanseny można podzielić m. in. na parki etnograficzne, jednak obok nich występują również muzea wsi, muzea budownictwa ludowego, skanseny archeologiczno- historyczne oraz skanseny przemysłowo ? techniczne. Jednym z ciekawszych skansenów na ziemiach polskich jest Skansen Rzeki Pilicy, będący pierwszym na ziemiach polskich muzeum, które jest w całości poświęcone rzece.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments