Spotkania z Krzyżakami. Grudziądz

Jest jednym z tych miast, które warto odwiedzić w czasie swych podróży po Polsce. Pełen cennych zabytków Grudziądz może zachwycić swą zabudową oraz historycznym charakterem. Na jakie obiekty koniecznie trzeba zwrócić uwagę w czasie wycieczki do tego miasta?
Zwiedzanie Grudziądza warto zacząć od wizyty na rynku. Wznosi się przy nim jeden z najciekawszych kościołów w tej części Polski. To kościół św. Mikołaja, będący jednym z ciekawszych zabytków w stylu nadwiślańskiego gotyku. Grudziądz może też pochwalić się ciekawymi zabudowaniami klasztornymi. Pałac Opatek oraz klasztor Bernardynek stanowią ważne elementy w krajobrazie miasta. Najciekawszymi budowlami są jednak tutejsze spichlerze. Stoją one w równym rzędzie, a każdy z 26 obiektów jest bezcennym zabytkiem. Najstarsze z tych spichlerzy powstały w XIV wieku, a och imponujące rozmiary świadczą o tym, że służyły one nie tylko jako składy zboża, ale również jako część miejskich fortyfikacji. Co ciekawe ? dziś część tych budowli służy mieszkańcom miasta, a urządzone w nich mieszkania z pewnością są lokalami niebanalnymi i intrygującymi. Jak mieszka się w takim ?bloku?? Na to pytanie są w stanie odpowiedzieć tylko ich mieszkańcy.
Wielu wrażeń może dostarczyć również spacer na Zamkową Górę, na której zachowały się ruiny zamku krzyżackiego. Jego szczątki są najlepszym dowodem na to, jak imponująca musiała być stojąca tu przed wiekami warownia. Na miłośników historii czeka również tutejsze muzeum, które mieści się w kilku zabytkowych budynkach. Z historią miasta można się zapoznać w dawnym klasztorze, tam też urządzono galerię malarstwa polskiego. Pałac Opatek stał się obecnie siedzibą Muzeum Kawalerii. Prezentowane tu szable i mundury są ogromną atrakcją dla tych, którzy fascynują się historią wojskowości. W kilku spichlerzach można się z kolei zapoznać z ekspozycją dotyczącą najstarszej historii miasta. Średniowieczna biżuteria oraz przedmioty pochodzące z wykopalisk archeologicznych są tu najważniejszymi eksponatami.
Liczne atrakcje oraz malownicza okolica sprawiają, że w Grudziądzu od lat doskonale rozwija się turystyka. Wycieczki zaglądają tu chętnie, a liczne hotele sprawiają, że noclegi na terenie miasta i w jego pobliżu można znaleźć bez problemów.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments